Elektros impulsų terapija: klinikinis piktybinės katatonijos atvejis

Jūs esate čia

Projektai
Paskelbta Šeš, 2013/05/11 - 19:01
2010
12
4
194
197
Autoriai: 

Santrauka

Katatonijos simptomų esmę sudaro judesių sutrikimai, negatyvizmas, mutizmas, vaškinis lankstumas, stereotipijos, impulsyvūs veiksmai, dvilypumas, paramimijos. Tai psichozė, pasireiškianti judesiu ir kalbos sutrikimais. Itin sudėtinga problema psichiatrijoje lieka karštinė kata- tonija, nes jos simptomai labai panašūs į daugelį neurologiniu ir somati­niu ligų, todėl pirmiausia jas ir būtina atmesti. Baigtis priklauso nuo greito šios būklės atpažinimo ir visaverčio gydymo.

Darbo tikslas. Apžvelgdami kliniką, diferencinę diagnostiką ir gy­dymą, pateikiame klinikinį atvejį, iliustruojantį elektros impulsu tera­pijos efektyvumą pirmą kartą gyvenime išsivysčiusiam piktybinės kata­tonijos epizodui šalinti.

Metodai - klinikinio atvejo aprašymas.

Rezultatai. Devyniolikos metu studentei, kuri iki šio ligos epizodo buvo sveika, išsivystė piktybinė katatonija. Iki piktybinės katatonijos epizodo buvo pusmečio trukmės prodromas, pasireiškiantis vis sunkė­jančia depresija su depersonalizacija ir derealizacija, kuri vėliau įgavo kliedesiu pobūdį. \ neurologijos stacionarą ligonė pateko sindromo kul­minacijoje dėl hipertermijos bei į chorėją panašiu hiperkineziu ir mio- kloniju, kurios dažnai klaidingai palaikomos traukuliais. Tuomet jau buvo akivaizdūs katatonijos simptomai. Atmetus neurologinę ir somati­nę patologiją, teisingai diagnozuota piktybinė katatonija. Ligonė pasvei­ko gydoma elektros impulsu terapija ir benzodiazepinais su olanzapinu.

Išvada. Karštinė katatonija - kraštutinai sunki, gyvybei pavojingą būklė, ligoniu mirštamumas nuo šio sindromo siekia iki 31 procento, baigtis priklauso nuo greito šio sindromo atpažinimo ir visaverčio gydy­mo. Vien farmakoterapija ne visada yra efektyvi, todėl svarbiausias ir veiksmingiausias piktybinės katatonijos gydymas yra elektros impulsų terapija.

Reikšminiai žodžiai: piktybinė katatonija, EIT, piktybinis neurolepti- nis sindromas sindromas, antipsichotikai, haloperidolis, olanzapinas.

 

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija